Ułatwienia dostępu

Katedra Studiów Politycznych

Dr Piotr Andrzej Głogowski

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Akademii Młodych Dyplomatów w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Ekonomicznym w Hiroshimie, gdzie pełnił funkcję asystenta badawczego. Ukończył z wyróżnieniem praktykę absolwencką w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Tokio, jak również z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie na kierunku stosunki międzynarodowe. Po dzień dzisiejszy związany badawczo z Japonią, a od 2018 roku zawodowo z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie jako asystent w Katedrze Studiów Politycznych. Jest współpomysłodawcą Asia Explained — projektu, którego celem jest przybliżanie zjawisk społeczno-gospodarczych oraz integracja krakowskiego środowiska naukowego skupionego na kwestiach azjatyckich. Członek Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Były przewodniczący Zarządu Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W 2018 roku uzyskał certyfikat I stopnia w zakresie tutoringu akademicko-rozwojowego (certyfikat wydany przez Collegium Wratislaviense). Ukończył międzynarodowy projekt Mistrzowie Dydaktyki na uniwersytecie Aarhus w Danii. Autor artykułów naukowych poruszających tematy m.in. japońskiej polityki migracyjnej; przemian zachodzących w japońskiej polityce zagranicznej pod przywództwem Abe Shinzō; rywalizacji Japonii i ChRL o Republikę Południowej Afryki; oraz wzajemnej percepcji Stanów Zjednoczonych i Chińskiej Republiki Ludowej. Od rozpoczęcia studiów doktoranckich w październiku 2015 roku wziął udział w ponad 50 konferencjach naukowych. Jego zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się na:

  1. Japońskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej,
  2. Stosunkach politycznych oraz powiązaniach gospodarczych pomiędzy państwami Azji Południowo-Wschodniej,
  3. Dyplomacji tradycyjnej, ekonomicznej oraz jej nowych form charakterystycznych dla XXI wieku,
  4. Japońskim zaangażowaniu na kontynencie afrykańskim,
  5. Soft power, hard power oraz smart power państwa,
  6. Przestrzeni kosmicznej jako kolejnej płaszczyzny rywalizacji pomiędzy mocarstwami,
  7. Kinematografii jako narzędzia propagandy stosowanego przez ChRL.

Prywatnie miłośnik dobrej prozy literackiej i popularnonaukowej (Lovecraft, Philip K Dick, Houellebecq, Kahneman, Snyder, Hawking i in.). Lubi teatr, chętnie też bierze udział w krakowskich wydarzeniach kulturalnych. Interesują go: teoria strun, światowy box office, gry planszowe oraz dwudziestolecie międzywojenne w Polsce.